This is part of the ANKN Logo This is part of the ANKN Banner
This is part of the ANKN Logo This is part of the ANKN Banner Home Page About ANKN Publications Academic Programs Curriculum Resources Calendar of Events Announcements Site Index This is part of the ANKN Banner
This is part of the ANKN Logo This is part of the ANKN Banner This is part of the ANKN Banner
This is part of the ANKN Logo This is part of the ANKN Banner This is part of the ANKN Banner
Native Pathways to Education
Alaska Native Cultural Resources
Indigenous Knowledge Systems
Indigenous Education Worldwide
 

APPENDIX C

 Schedule Of Events at 1995 WEIO, 1996 AWG, & 1995 NYO

 

 

World Eskimo Indian Olympics  
WEIO was held July 19-22, 1995. The schedule of events was as follows: (Official 1995 Program Guide WEIO, 1995)

Wednesday, July 19, 1995
6:00 PM Race of Torch, Open Ceremonies, Opening, Entry of Color Guard, Lighting of Torch, Welcome
9:00 PM Men's Blanket Toss - Preliminaries
7:00 PM Women's Blanket Toss - Preliminaries
9:45 PM Eskimo Dance Group
7:45 PM Indian Dance Group
10:15 PM Dene' Games Demonstration
8:15 PM Miss WEIO Talent Show
10:45 PM Indian Dance Group
Thursday, July 20, 1995
10:00 AM Eskimo Stick Pull - Finals
7:30 PM Alaska High Kick - Finals
11:30 AM Indian Stick Pull - Finals
8:00 PM Miss WEIO Queen Impromptu Speeches
1:00 PM Alaskan High Kick - Preliminaries
8:45 PM Indian Dance Group
3:00 PM One Hand Reach - Preliminaries & Ear Pull - Preliminaries
9:15 PM Fish Cutting Contest
3:00 PM Baby Contest
9:30 PM Eskimo Dance Group
6:00 PM March of Contestants, Opening, Mayoral Welcome, Alaska Flag Song
10:00 PM One Hand Reach - Finals
6:30 PM Eskimo & Indian Stick Pull Demonstration
10:15 PM Ear Pull - Finals
7:00 PM Eskimo Dance Group
11:00 PM Indian Dance Group
11:30 PM Closing
Friday, July 21, 1995
10:00 AM Toe Kick - Finals
7:45 PM Queen Coronation
11:00 AM Kneel Jump - Finals
8:15 PM Toe Kick, Kneel Jump, & Scissor Broad Jump Demonstrations
12:00 PM Two Foot High Kick - Finals
8:30 PM Eskimo Dance Group
1:30 PM Scissor Broad Jump - Finals
9:00 PM Two Foot High Kick - Finals
2:30 PM Parka Contest/Indian Dress Competition
10:00 PM Indian Dance Group
6:00 PM Opening
10:30 PM Drop the Bomb - Finals
6:15 PM Baby Parka and Indian Dress Parade
11:00 PM Greased Pole Walk
7:15 PM Indian Dance Group
12:00 AM Closing
Saturday, July 22, 1995
10:00 AM Arm Pull - Finals
8:30 PM Blanket Toss: Men and Women - Finals
11:00 AM One Foot High Kick - Preliminaries
9:30 PM Indian Dance Group
ALL DAY POW Wow
10:00 PM Four Man Carry - Finals
2:00 PM WEIO Annual Meeting
10:30 PM Knuckle Hop - Finals
6:00 PM Opening, Welcome
10:45 PM Ear Weight - Finals
6:30 PM Arm Pull Demonstrations
11:00 PM Dance Competition Awards
6:45 PM Eskimo Dance Group
11:00 PM Command Performances: Eskimo Dance Group & Indian Dance Group
7:15 PM One Foot High Kick - Finals
11:45 PM Muktuk Eating Contest
8:00 PM Frank Whaley, Howard Rock, & Bud Hagberg Awards, Queen Pageant Sponsors and UAF Scholarships
12:00 am Anglo American vs. Native American Women Tug-of-War
12:15 am Closing

 

 Arctic Winter Games  


AWG were held March 3-10, 1996. The schedule of events was as follows: (AWG, 1996)

O M = open men category
O W = open women category
J M = junior men category
J W = junior women category
 

Sunday, March 3, 1996
7:00 PM Opening Ceremonies
Monday, March 4, 1996
8:00 AM Badminton (Singles & Doubles)
1:00 AM Curling (First Round Robin)
8:00 AM Hockey (Team Games)
1:30 PM Snowshoe Biathlon (5 KM Individual)
8:15 AM Speed Skating (333 M Individual, 500 M Individual, & 1000 M Individual)
2:00 PM Arctic Sports - Dene - Snow Snake (OM)
8:30 AM Volleyball (Team Games)
2:00 PM Snowshoeing (5 KM Cross Country)
9:00 AM Indoor Soccer (Team Games)
2:30 PM Basketball (Team Games)
9:00 AM Wrestling (Team Event)
3:00 PM Arctic Sports - Inuit - Kneel Jump (OW)
9:30 AM Table Tennis (Team Events)
4:00 PM Arctic Sports - Inuit - Kneel Jump (JW)
11:00 AM Ski Biathlon (7.5 KM Individual, 10 KM Individual, &15 KM Individual)
7:00 PM Arctic Sports - Inuit - Two Foot High Kick (JM)
11:30 AM Cross Country Skiing (1 KM Free)
7:30 PM Figure Skating (Elements Competition)
8:30 PM Arctic Sports - Inuit - Airplane (OM)

Tuesday, March 5, 1996
8:00 AM Badminton (Singles, Doubles, & Mixed Doubles)
10:45 AM Figure Skating (Figure Competition)
8:00 AM Hockey (Team Games)
11:00 AM Snowshoeing (4 X 400 M Mixed Relay)
8:15 AM Speed Skating (333 M Individual, 500 M Individual, 1000 M Individual, 1500 M Individual, & 2000 M Relay)
11:00 AM Arctic Sports - Inuit - Alaskan High Kick (JW)
8:30 AM Volleyball (Team Games)
12:00 PM Skiing (Super Giant Slalom)
8:30 AM Table Tennis (Singles & Team Events)
1:00 PM Arctic Sports - Inuit - Two Foot High Kick (OM)
9:00 AM Silhouette Shooting (Coed Rifle Individual)
2:00 PM Arctic Sports - Inuit - Kneel jump (JM)
 9:00 AM Indoor Soccer (Team Games)
2:30 PM Arctic Sports - Inuit - Two Foot High Kick (OW)
9:00 AM Curling (First Round Robin)
4:00 PM Arctic Sports - Inuit - One Hand Reach (OM)
10:00 AM Gymnastics (Floor Exercise, Pommell Horse, High Bar, & Rings, Parallel Bar, Vault, Balance Beam, & Uneven Bars)
4:00 PM Basketball (Team Games)
7:00 PM Arctic Sports - Dene - Hand Games (OM)

Wednesday, March 6, 1996
8:00 AM Badminton (Doubles & Mixed Doubles)
10:00 AM Dog Mushing (Coed 7.5 KM Individual & 10 KM Individual)
8:00 AM Indoor Soccer (Team Games)
10:00 AM Arctic Sports - Inuit - Two Foot High Kick (JW)
8:00 AM Hockey (Team Games)
11:00 AM Cross Country Skiing (5 KM Free, 7.5 KM Free, 10 KM Free)
8:15 AM Curling (First Round Robin & Second Round Robin)
11:30 AM Arctic Sports - Inuit - Alaskan High Kick (JM)
8:30 AM Volleyball (Team Games)
1:00 PM Arctic Sports - Dene - Stick Pull (OM)
8:30 PM Table Tennis (Singles)
1:00 PM Basketball (Team Games)
9:00 AM Wrestling (Free Style)
1:00 PM Snowshoe Biathlon (3 KM Sprint)
9:00 AM Silhouette Shooting (Coed Rifle Individual)
2:00 AM Arctic Sports - Inuit - Alaskan High Kick (OW)
9:45 AM Ski Biathlon (5 KM Sprint, 7.5 KM Sprint, 10 KM Sprint)
3:30 PM Arctic Sports - Inuit - Head Pull (OM)
Thursday, March 7, 1996
8:00 AM Badminton (Singles, Doubles, & Mixed Doubles)
10:30 AM Arctic Sports - Dene - Pole Push (OM)
8:00 AM Indoor Soccer (Team Games)
11:00 AM Dog Mushing (Coed 7.5 KM Team & 10 KM Team)
8:45 AM Speed Skating (777 M Individual)
11:30 AM Alpine Skiing (Giant Slalom First Run & second Runs)
9:00 AM Curling (Second Round Robin)
1:00 PM Arctic Sports - Inuit - Arm Pull (JM)
9:00 AM Wrestling (Free Style)
1:00 PM Basketball (Team Games)
9:00 AM Silhouette Shooting (Coed Rifle Individual)
1:30 PM Snowshoe Biathlon (4 X 3 KM Mixed Relay)
9:30 AM Volleyball (Team Games)
1:30 PM Table Tennis (Mixed Doubles)
9:30 AM Ski Biathlon (4 X 5 KM Relay & 4 X 7.5 KM Relay)
2:00 PM Hockey (ULU Games)
10:00 AM Snowshoeing (16 KM Cross Country & 10 KM Cross Country)
3:30 PM Arctic Sports - Inuit - Alaskan High Kick (OM)
10:00 AM Gymnastics (Floor Exercise, Pommell Horse, High Bar, & Rings, Parallel Bar, Vault, Balance Beam, & Uneven Bars)
7:00 PM Figure Skating (Free Skate Competition)
8:00 PM Arctic Sports - Inuit - One Foot High Kick (JW)

Friday, March 8, 1996
7:30 AM Indoor Soccer (Semi Finals)
11:30 AM Arctic Sports - Inuit - Kneel Jump (OM)
8:00 AM Badminton (Singles, Doubles, & Mixed Doubles)
12:15 PM Hockey (ULU Games)
8:00 AM Speed Skating (777 M Individual, 1500 M Individual, & 3000 M Relay)
1:00 PM Basketball (Team Games)
9:00 AM Curling (Second Round Robin & Semi Finals Tie Breaker)
1:00 PM Wrestling (Inuit Traditional)
9:00 AM Silhouette Shooting (Coed Rifle Team)
1:00 PM Volleyball (Team Games)
10:00 AM Arctic Sports - Inuit - Arm Pull (OW)
1:00 PM Arctic Sports - Inuit - Arm Pull (JW)
11:00 AM Cross Country Skiing (5 KM Classic & 3 KM Classic)
1:30 AM Table Tennis (Doubles & Team Events)
11:00 AM Dog Mushing (Coed 10 KM Individual & 13 KM Individual)
3:00 PM Arctic Sports - Dene - Finger Pull (OM)
11:15 AM Alpine Skiing (Slalom First Run & Second Runs)
5:00 PM Arctic Sports - Inuit - One Foot High Kick (OM & JM)
7:00 PM Arctic Sports - Inuit - Knuckle Hop (OM)

Saturday, March 9, 1996
8:00 AM Indoor Soccer (ULU Rounds)
10:00 AM Table Tennis (Doubles & Singles)
8:00 AM Hockey (ULU Games)
10:30 AM Cross Country Skiing (3 X 3 KM Relay Classic & 3 X 5 KM Relay Classic)
9:00 AM Curling (ULU Rounds)
2:00 PM Figure Skating (Exhibition Of Champions)
10:00 AM Snowshoeing (1500 KM Individual)
6:30 PM Closing Ceremonies

 

 

 Native Youth Olympics  


The statewide NYO was held April 24, 25, and 26, 1995. The schedule of events was as follows: (25th Anniversary Statewide NYO Program, 1995)

 

Monday, April 24, 1995
12:00 PM Grand Entry, National Anthem,
1:30 PM Scissor Broad Jump
12:30 PM Kneel Jump
3:00 PM Two Foot High Kick
5:00 Stick Pull
Tuesday, April 25, 1995
11:30 am Welcome, Game Demonstration
1:30 PM Arm Pull
12:00 PM One Hand Reach
4:00 PM Wrist Carry (Boys)
6:00 PM Alaskan High Kick
Wednesday, April 26, 1995
11:30 am Welcome
3:30 PM Seal Hop
12:15 PM Wrist Carry (Girls)
5:00 PM Awards/Closing
1:30 PM One Foot High Kick
8:00 PM Statewide NYO Dance

 

PREVIOUS CHAPTER

RETURN TO CONTENTS PAGE

NEXT CHAPTER

 

 

Go to University of AlaskaThe University of Alaska Fairbanks is an affirmative action/equal opportunity employer and educational institution and is a part of the University of Alaska system.

 


Alaska Native Knowledge Network
University of Alaska Fairbanks
PO Box 756730
Fairbanks  AK 99775-6730
Phone (907) 474.1902
Fax (907) 474.1957
Questions or comments?
Contact
ANKN
Last modified August 14, 2006