FREIGHT
People who live in the bush are always figuring freight costs. All our supplies must come by plane or barge. Unwise choices can cost us considerably.
Percent
Multiply
|
Snowmachine. One snowmachine dealer offers a snowmachine for $5,500. Another one offers the same machine for $5,700, but he pays the freight. Which is the better deal if the machine weighs 600 lbs and freight is $.72/lb? ____________ |
|
|
Boat. Freight to the bush is cubed for all items over 16'. Frank wants an 18' aluminum boat that weighs 270 lbs. The standard freight rate is $.56/lb. the cubed rate is 150% of the standard rate. What is the total freight cost on his 18' boat? _______________ Groceries. Parcel post to Frank's village averages $.16/lb. He gets 380 lbs of groceries to ship home. How much will it cost him to mail them? _____________ He can take 70 lbs as baggage on the plane home. How much will that save him? ____________. |
|
|
Gasoline. There are two ways to bring gas into the village: Barge and flying it in. Barge gas is $2.70 a gallon. Gas flown in is $3.25 a gallon. How much cheaper per gallon is barge gas? ____________ Frank wants to build a new tank so he can get all his gas from the barge. The tank is $700 landed in his village. How much gas will he have to purchase at $2.70 to pay for the tank? ___________ If he uses 12 drums a year, how many years will that take? (Say a drum = 50 gallons)____________ |
|
|
HASMAT. Frank wants to ship a battery home. The freighting outfit wants $.55/lb plus $15 for a crate, plus $25 HASMAT fee. How much will it cost him to ship his battery? ___________ A local air taxi said he would haul it for $.70/lb. with no crate and no HASMAT fee. How much would this be? _______ If the battery weighs 45 lbs, which way is cheaper? _________ |
|
Return to Village Math